Červenec 2013

Recenze na PRÁZDNÉ MÍSTO

23. července 2013 v 15:32 | Shyinea z Poličky |  Přečtené knihy
Po nenadálé smrti čtyřicátníka Barryho Fairbrothera zůstane Pagford v šoku. Je to zdánlivě idylické anglické městečko s dlážděným náměstím a starobylým opatstvím, ale za hezkou fasádou zuří tichá válka. Bohatí válčí s chudými, teenageři s rodiči, manželky s manželi, učitelé se žáky. Pagford rozhodně není tím, čím se zprvu zdá. Prázdné místo, které po Barrym zůstane v městské radě, se brzy stane katalyzátorem největší války, jakou město zažilo. Kdo bude triumfovat ve volbách provázených vášněmi, pokrytectvím a nečekanými odhaleními?Je to má první recenze, takže určitě ocením vaše názory ... :) Snažila jsem se moc nespoilerovat, takže recenze je spíše taková všeobecná ...

Autor: J. K. Rowlingová
Kategorie: Romány pro dospělé
Rok vydání: 2013
Cena (na oficiálních českých stránkách knihy): 424 Kč

Kniha jako celková mi přišla nemastná neslaná. Miluju Harryho Pottera, takže nové dílo J. K. Rowlingové, které je románem pro dospělé, mě zaujalo, ale po dočtení jsem měla reakci: Huh? Co? Začátek knihy byl jasný. Starouš Barry si chtěl s manželkou zajít v normální den do resuarace, ale na prakovišti to s ním seklo. Začátek byl rychlý a dobře se četl, horší to je se situací potom. Událost se začne šířit rychlostí blesku, jedna paní zavolá druhé a novinka je na světě. Celé městečko teď bylo jako na jehlách, protože se uvolnilo místo v radě a nemálo mužských slintalo po uvolněném křeslu (od toho název Prázdné místo).
Pubertální výrostci v příběhu mi přijdou trochu přehnaní, akočliv anglickou mládež samozřejmě neznám, nebudu je soudit. Mladá Krystal je typickým dítětem matky na drogách. Doma se stará o mladšího sourozence a snaží se udržet matku na nohách, přitom se vyspí pomalu s celou školou. Postava Krystal byla hodně realistická a kdybych nevěděla její příběh, dost by mi lezla na nervy. Bohužel, naše Krystal nás na konci příběhu poctila svým pohřbem... spáchala sebevraždu.
Tlusťoch, puberťák, který s Krystal často spal, je opravdu typickým výjevem i se svým dobrým kámošem Andrewem. Mám staršího bratra, takže poznám dobře napsaného kluka a Tlusťoch je opravdu skvělá postava. Andrew, jeho kamarád, nesnáší svého otce a tak ho veřejně zesměšní, když napíše na web města článek o něm a nazve se Duch Barryho Fairbrothera. Taky skvěle napsaná postava.
Román má děj, který se točí kolem prázdného křesla v radě, ale zároveň má několik vedlejších, hodně silných dějů. Častokrát mi knížka přišla jako pět knížek naráz. Některé pasáže mě moc nebavily, ale autorka je mezi spisovateli hodně velká špička, takže všechno přebila naprosto překvapivým koncem.
I když se hlavní děj pohybuje u toho prázdného místa, nejvíce mě zasáhl příběh Krystal. Klidně bych možná vypustila všechno ostatní a psala jen její příběh. Hm, ne, to bych neudělala. Autorka odvedla úžasnou práci, i když mi přijde, že se možná až moc snažila, aby román vyzněl dospěle.
Jak jsem řekla na začátku, kniha je nemastná neslaná, má od všeho něco, některé pasáže nudné, jiné zase úplně přebité emocemi. Rowlingová napsala něco úplně nového a myslím, že taková knížka bude mezi bestsellery v žánru hodně dlouho.